Eklem Ağrısı Halsizlik Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Eklem Ağrısı Halsizlik Nedenleri?

Eklem ağrısı halsizlik, eklem ağrısının halsizlik gibi etkiler yapması oldukça normaldir. Çünkü eklemler vücudun ağırlığını taşıyan, hareketlerini yapmasını sağlayan bölümlerdir. Diz eklemi, el bileği eklemi, çene eklemi, kalça eklemi gibi eklemlerin birinde sorun yaşanırsa, kişinin halsizlik çekmesi normal bir sonuçtur. Genellikle ileri yaşlarda etkili olan eklem ağrıları bazen genç yaştaki kişilerinde etkilendiği bir sorun olabilir. Aşırı kilolu olma, sporla uğraşma, travmalara neden olan kazalar, sistemik hastalıklar gibi etkenlerle herkeste görülebilen eklem ağrısı halsizlik ile etkili olabilir.

Eklemler vücudun hareketli olmasında kas ve kemikler kadar önemlidir. Bunlar vücuttaki destek yapılardır. Eklem ağrısı halsizlik gibi etkiler hem vücut hareketlerini kısıtlar hem de kişinin yapması gereken aktiviteleri engeller. Bu etkilerin tedavisi için, öncelikle eklem ağrısı halsizlik sebebinin tespit edilmesi gerekir. Eklemler kemiklerin dışında bunları saran kapsüllerden, kas ve bağ dokusundan, kese, yumuşak doku yapılarından meydana gelir. Eklem ağrıları da bu yapıların anatomisinden, yapıların işlevselliğinden ve diğer etkenlerden ortaya çıkar. Kızarıklık, ağrı, sertlik, şişkinlik gibi etkilere neden olan eklem ağrılarına halsizlik de eşlik edebilir. Bunlar ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceğinden, en kısa sürede tanı kriterleri değerlendirilerek tedaviye başlanmalıdır.

Eklem ağrısı halsizlik belirtileri nelerdir?

Vücuttaki eklemlerde herhangi bir sorun olduğunda, ilk olarak farklı şiddette ağrılar ortaya çıkar. Bunlar nöbetler şeklinde ortaya çıkarak, öncelikle hareket bozukluğu, halsizlik, hareket etmede güçlük çekme, eklemlerde şişme, sertlik gibi etkilere yol açar. Bunların her biri kişiyi çok rahatsız edecek derecededir. Bu nedenle hastaların doktora giderek muayene olması ihmal edilmemelidir. Herkesi etkileyebilecek olan eklem ağrıları, ailede görülen bir rahatsızlık olursa genetik olarak daha etkili olabilir. Ayrıca kırmızı et tüketimi fazla olanlarda, dengesizce, ağır yük kaldıranlarda, bunu sıkça yapanlarda, eklem hastalıkları olanlarda, bağışıklık sistemi ve metabolizması yeterince dirençli olmayanlarda eklem ağrısı halsizlik etkileri daha yaygın olarak görülür.

Eklem ağrısı halsizlik nedeni olan rahatsızlıklar

Kireçlenme (Osteoartrit): Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmaların nedeni genellikle kireçlenmeden kaynaklanır. Bu tür rahatsızlıklar daha çok orta yaştaki kişileri etkiler. Nedeni ise eklemlerde bulunan kıkırdak dokudaki yıpranmadır. Bu yumuşak dokunun zamanla yıpranması eklem ağrısı yanında halsizliğe neden olabilir. Aynı zamanda eklem sakatlanması geçirenlerde, aşırı kilolu obez olan kişilerde ve sürekli olarak aynı hareketi tekrarlayan kişilerde de kireçlenme görülebilir.

Kesecik iltihabı (Bursit): Eklemlerde bulunan tendonlarını korunmasında önemli bir yeri bulunan içi sıvıyla dolu kesecikler yani bursalardaki tahriş nedeniyle şişmesi bu rahatsızlığa neden olur. Oldukça ağrılı olan bursit, eklemde kızarıklık, ağrı ve sertleşme yanında halsizliğe neden olur. Özellikle spor yapanlar eklemlerine fazla yüklenirse, kiloların aşırı olması halinde, çeşitli eklem hastalıklarında bursit kaçınılmaz sonuç olur. En fazla görüldüğü alanlar omuz, kalça, dizler, ayak baş parmağı, topuk gibi yerlerdir. Hastanın dinlenmesiyle ve doğru tedaviyle kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Tendinit: Tendonlar kaslar ve kemikleri birbirine bağlar. Bunların iltihaplanması, tahriş olması, şişmesi durumunda tendinit ortaya çıkar. Genellikle yaşlanmanın etkisiyle, tendonların esnekliğini kaybetmesiyle ya da fazla kullanımı ile bağlantılıdır. Bunun sonucunda eklem ağrısı, halsizlik ile vücutta genel yorgunluk belirtilerine yol açar.

Eklemlerin aşırı kullanımı: Eklemlerin iş ya da başka bir sebeple fazla kullanılması kireçlenmeye yol açar. Bunun için egzersizleri yapmadan önce ısınma hareketlerinin ihmal edilmemesi, eklemlere çok yüklenilmemesi gibi önlemler alınmalıdır.

Yaralanma ve travmalar: Vücutta eklem ağrılarının nedeni alınan darbelerde olabilir. Bunun sonunca eklem ağrısı halsizlik etkisi görülebilir. Bunun için dinlenme oldukça yararlı olur. Ciddi yaralanma vakalarında ileri aşamada eklemlerde kireçlenme ortaya çıkacağından, bunlara karşı dikkatli olunmalıdır. Eklemleri korumak vücudun genel sağlığını da etkileyecektir.

Gut hastalığı: Vücutta eklem iltihaplanmasının bir sebebi olan hastalıktır. Ürik asit üretiminin artmasıyla ve bunun eklemlerde birikmesiyle şişlik, sertlik, ağrı ve halsizlik etkileri ortaya çıkar. En fazla ayak baş parmağını etkiler. Hastalar ayakta bile duramayacak şekilde eklem ağrısı halsizlik etkisi yaşarlar. Bu hastalığın kırmızı et tüketimi, alkol kullanımı, cinsiyet, genetik gibi etkenlerle tetiklendiği bilinmektedir.

Eklem ağrısı halsizlik nasıl giderilir?

Öncelikle hastada eklem ağrısına neden olabilecek rahatsızlıkların değerlendirilmesi gerekir. Bunun için fiziki muayene ve tetkikler yapılır. Bu sebebe göre bir tedavi planı belirlenir. Bunun için kullanılan yöntemler arasında akupunktur, kaplıca tedavileri gibi yardımcı tedavilerde vardır. Ancak eklem ağrısı halsizlik etkisine yol açan hastalık tedavi edilmedikçe, ağrının ortadan kalkması, halsizliğin giderilmesi mümkün olmaz.

Eklem Ağrısı Halsizlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklemler Kaça Ayrılır?

Eklemler Kaça Ayrılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eklem Yapısı Nasıldır?

Eklem Yapısı Nasıldır?

Kalça Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalça Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Oynamaz Eklem Türleri ve Özellikleri

Oynamaz Eklem Türleri ve Özellikleri

Güncel

Eklem ve Kas Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem ve Kas Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Bacaklılar Türleri ve Özellikleri

Eklem Bacaklılar Türleri ve Özellikleri

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Eklem İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6