Çocuklarda Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Çocuklarda Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Eklem Ağrısı

Çocuklarda eklem ağrısı, genellikle bebeklik döneminden başlayarak 18 yaşına kadar görülebilmektedir. Eklem ağrıları, iki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelir ve kas ile eklem ağrıları çocukluk döneminde sık rastlanan şikayetler arasındadır. Yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir. Bu ağrılar, halk arasında "büyüme ağrısı" olarak da bilinmektedir.

Vücudun hareket edebilmesi için eklemler, en az kaslar ve kemikler kadar önemlidir. Vücut, destek almak ve işlevini yerine getirebilmek için eklemleri kullanır. Eklem ağrıları, genç yaşlı demeden vücudun hareketlerini kısıtladığı için günlük hayatta zorluklara yol açabilir.

Çocuklarda eklem ağrısı sıklıkla bacaklarda, dizlerin arka kısmında, kollarda ve nadiren de kalça, bel ve üst bölgelerde görülmektedir. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artış gösterdiği için daha çok 3 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Koşma, tırmanma ve atlama gibi aktiviteler, çocuğun iskelet sistemi üzerinde zorlanmalara yol açabilir. Çocuğun gün içi yaptığı aktivitelerden sonra bacak kaslarında laktik asit adı verilen bir tür asit oluşur. Laktik asit, gün içinde herhangi bir soruna neden olmaz ancak çocuklar sıcak bir banyo yaptıktan sonra bacaklarında huzursuzluk hissetmeye başlarlar. Bunun nedeni, banyodaki ısının laktik asidi harekete geçirmesidir. Harekete geçen laktik asit, kaslarda huzursuzluk hissine neden olur. Bu nedenle ağrılar genellikle gündüzleri kasların fazla kullanılmasından kaynaklanarak gece saatlerinde görülür veya artar. Sıklıkla kramp şeklinde yaşanır ve ağrının şiddeti çocuklar arasında cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Ağrılar, çocukları bazen uykudan uyandıracak derecede şiddetli olabilir. Spesifik bir tedavisi yoktur; yumuşak masaj veya düşük dozda alınacak bir ağrı kesici, acıyı hafifletir.

Çocuklarda Eklem Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  • Eklemlerde şişme
  • Eklemler üzerindeki sıcaklık artışı
  • Eklemleri rahat kullanamama
  • Eklemlerdeki kızarıklık

Çocuklarda yaşanan eklem ağrılarının spesifik bir tedavisi yoktur; yumuşak masaj veya düşük dozda alınacak bir ağrı kesici acıyı hafifletecektir. Fakat Reye sendromu riski nedeniyle aspirin kullanımından kaçınılmalıdır. Reye sendromu, çocuklarda ve ergenlik dönemindeki yetişkinlerde grip veya soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanımından doğan bir sağlık sorunudur.

Çocuklarda Eklem Ağrısı Tanısı Nasıl Konulur?

Fibromiyalji: Ergenlik dönemindeki çocuklarda daha sık görülür. Çocuklar genel olarak kas ve iskelet ağrılarından, yorgunluktan yakınırlar. Çocuğun stresli olduğu dönemlerde ağrılar artabilir.

Psikojenik Ağrılar: Fizik muayene ve laboratuvar test sonuçları normal çıksa da bu çocuklar psikolojik olarak genel vücut ağrılarından şikayet edebilirler.

Osteonekroz: Bazı çocuklarda doğumdan sonra kemikleşmenin başladığı merkezlerde kan dolaşımı kaybolur ve bu nedenle ağrı ortaya çıkar. En sık diz altındaki kemiksi çıkıntıda, topukta ve kalçada görülür.

Çok Elastik Bağ Dokusu: Eklemleri çok elastik olan çocuklar vardır. Dirsekleri, el bilekleri, parmak eklemleri diğer çocuklardan daha fazla hareket edebilir. Gevşek bağ dokuları nedeniyle sık burkulmalar ortaya çıkar. Bu nedenle bu çocuklarda kol ve bacak ağrıları genellikle olur.

Omurga Eğrilikleri: Çocuklarda hızlı büyüme dönemlerinde yaşanır. Omurgada bazı eğrilikler ortaya çıkabilir fakat çok şiddetli ağrı yapmadığı için geç fark edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Diz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Çeşitleri Nelerdir?

Eklem Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Charcot Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Charcot Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Eklem Ağrıları ve Halsizlik