Eklem İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Eklem İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem İltihabı, Romatizmal bir hastalıktır ve genelde bayanlarda daha çok görülür. Sebebi henüz tam olarak açıklanmasa da genetik faktörler hastalığın oluşmasına sebep olarak gösterilmiştir. Bu rahatsızlık kişilerde kalıcı hareket eksikliklerinden, eklem ağrılarına bazen de geçici kasılmalardan, giderek şiddetini arttıran rahatsızlıklara varan, değişkenlik gösteren bir hastalıktır. Eklem iltihabı, tıpta 'artrit' halk arasında ise "romatizma" olarak adlandırılır. Nedenleri farklılık gösterir ve net olarak açıklık kazanmamıştır. Bu hastalığın kendi içerisinde farklı türleri mevcuttur. Her türünün başka özellikleri bulunmaktadır. Her yaş grubunda görülmesi mümkündür. Hastalık çoğunlukla ılıman olan bölgelerde yaşayan kişilerde daha fazla görülmektedir. Kişinin durumuna göre hastalık ağır ya da hafif olarak görülebilir. Hafif olanı kişilerde tek bir eklemde görülürken, ağır olanı kişilerde birden fazla eklemde görülebilir. Bu rahatsızlığın tedavisine geç kalındığında veya tedavi aksatıldığında zaman içerisinde eklemlerde kemik ve kıkırdakta aşınmalar oluşabilir.

Belirtileri, genellikle eklemlerde hareket kısıtlanması ve eklem bölgesinde ciddi derecede ağrı meydana gelmesidir. Bunun yanı sıra ağrıdan kaynaklanan kasılmalar ile eklem bölgesinde sertleşmeler meydana gelir ve kişi bir müddet eklem bölgesini kıpırdatma da zorluk çeker. Hastalık tedavi edilmeden ilerleme gösterdikçe eklemde deformasyonlar oluşabilir. Oluşan bu deformasyonlar kemikli bölgelerde, parmaklarda daha çok görülür. Rahatsızlığın ilk belirtisi olan ağrı ve şişkinlikler sabahları daha fazla görülür ve gün içerisinde giderek şiddetinde azalmalar oluşur. Hastalığın ilk zamanlarında eklem iltihaplanması teşhisi koyulmadan önce kişilerde öncelikle ateş, damar sertliği, iştahsızlık ve yorgunluk gözlenmiştir. Daha sonraki süreçte romatizmal sorunlar kendini daha belli ederek kişinin yaşamını zorlaştırır. Öncelikle eklemlerde meydana gelen ağrılar ve hastalığın görüldüğü bölgede zaman içerisinde meydana gelen şişmeler hastalığın ilk belirtileridir. Aslında bu belirtiler başka hastalıklarında habercisidir. Bunun için doktor kontrolü çok önemlidir. Akciğer tutulması, plörezi ve göğüs ağrısı hastalığın diğer belirtileridir.

Eklem İltihabı Neden Olur?

Makalemizin ilk başlarında da değindiğimiz gibi nedenleri kesin olarak bilinen bir hastalık değildir. Ancak nedenlerden birisi olarak bağışıklık sisteminde oluşan hücrelerin savaşa uğraması halinde bu hücreleri yok eden faktörler, hastalığın oluşumunda birinci etken olarak görülmektedir. Bunun dışında birtakım moleküllerin eklem iltihabı olanlarda diğer kişilere göre daha çok görülmesi, hastalığın genetik faktörlerden dolayı ortaya çıktığının tanısını koymaktadır. Eklemlerde oluşan iltihaplanma bir darbe sonucunda meydana gelmiş ise bu iltihaplanmaya ‘'travmatik artrit' denir. Genellikle diz veya bilek üzerine düşme veya bir yere çarpma sonrasında eklem bölgesinde oluşmuş incinmelerden kaynaklanır. Ayak bileği, el bileği, diz hastalığın en fazla görüldüğü eklem bölgeleridir. Yaralanmalardan 1-2 saat sonra hasar oluşan eklemde iltihap oluşur. İncinme sonrası tedaviye geçilmeden önce hastadan röntgen istenir, eğer röntgen sonucunda kırık veya çıkık görülmemiş ise hastaya bandaj yapılır ve ağrının dinmesi için bazı ağrı kesiciler verilir.

Bu hastalıkta da erken teşhis oldukça önemlidir. Hasta takip edilmeli ve eklem iltihaplanmasının kişide nasıl sonuçlar meydana getirdiği iyi bir şekilde tespit edilmeli. Hastanın şikâyetlerinin ne denli arttığı, tedaviye başlamak için ve ne tür bir tedavi uygulanacağı konusunda önem taşımaktadır. Her hasta için farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. Hastalığın tedavisinde ilk olarak, hastalığın kronikleşme gösterip göstermediğine bakılır. Kronikleşme gösteren durumlarda tedavi süreci normal süreçten daha uzun olabilir. Doktorun önerdiği bazı ilaçlarla birlikte kimi hastalara fizik tedavi de önerilebilir. Bu yöntemlerle hastalık tam olarak ortadan kaldırılamasa da hastanın ağrıları ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

Eklem İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklem Yapısı Nasıldır?

Eklem Yapısı Nasıldır?

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Güncel

Eklem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6